לפעמים חופשה היא רק חופשה...

 

פעם, בתום חופשת חג ארוכה, ניגשה אלי אמא של אחד הילדים שלומדים במכון, וסיפרה לי בהתרגשות שהיא והילד לא בזבזו אף רגע בחופשה המשפחתית באילת.
 
הילד, שהחל ליישם את שיטת אותיות מדברות, התבקש לתרגל אותה בכל רגע במהלך החופשה – בחוף הים, בביקור במצפה התת ימי וכו'. בכל אתר אליו הגיעו ביקשה ממנו האם כי יפרק את המילים להברות נפרדות ואף יכתוב אותן על דף.
 
אין ספק שהאם סיימה את החופשה בתחושת הישג, אך אני שואלת – מה עם הילד? האם הוא נהנה באמת מהחופשה המשפחתית? האם הוא אסף את הכוחות הדרושים לו לתקופת הלמידה האינטנסיבית והרצופה שמגיעה בין חגי תשרי לפורים?
 
אז נכון, חשוב שהילד ילמד ויתרגל, אך חשוב לא פחות שיוכל ליהנות מארוחת חג או מבילוי חסר דאגות בחופשה מבלי שיתבקש להדגים את לוח הכפל באמצעות חלוקת גפילטע-פיש לאורחים. אפשרו לילדכם את ההפוגה הנחוצה הזאת.
 
אז איך בכל זאת לנצל את תקופת החגים לקידום הנושאים הלימודיים?
 
1. נצלו את הזמן לדבר עם הילד: לאחר שחווה טעימה מרמת החומר הנלמד ומהמקצועות עמם יתמודד בשנה הקרובה, שוחחו עמו ונסו לברר היכן מוקדי הקושי ואלו אזורים דרושים חיזוק.
 
2. ערכו עם עצמכם חשבון נפש והיערכות לחזרה ללימודים אחרי החופשה: אם אתם מתלבטים לגבי הצורך באבחון לילד, זה הזמן לקבוע מועד לפגישת הערכה. אם בשנה שעברה התקשיתם לסייע לילד בהכנה בשיעורי בית – הן עקב קשיים שלו והן עקב קושי אישי שלכם או אינטראקציה בעייתית סביב הנושא – ייתכן וכדאי להעזר השנה באיש מקצוע.
 
3. הסתכלו קדימה: חישבו אלו אתגרים עומדים בפניכם גם בתקופה הרחוקה יותר – אם הילד עתיד לסיים השנה את הגן ולעלות לכיתה א', אולי יש מקום לסייע לו בחיזוק הביטחון העצמי באמצעות הכנה לכיתה א' או בהקניית מיומנויות אחרות כגון שליטה בשפה האנגלית.
 
4. והכי חשוב: אל תלחיצו את הילד. היו רגועים ונינוחים לאחר שהקדשתם מחשבה ובניתם תוכנית פעולה ליום בו חוזרים לשגרה!