לימוד קריאה וכתיבה למבוגרים

 

אחד הדברים שממלאים אותנו שמחה, גאווה וחום הוא הזכות לסייע גם לאנשים מבוגרים לסגל לעצמם מיומנויות חדשות של קריאה וכתיבה. בישראל של שנת 2013, מסתבר, יש לא מעט מבוגרים שנסיבות חייהם לא איפשרו להם לרכוש מיומנות זו בגיל צעיר, וזהו פער עצום שהם סוחבים עמם שנים ארוכות ואשר פוגע קשות באיכות החיים שלהם.
 
מיהם המבוגרים שאנחנו פוגשים בסניפים של מכון אותיות? כמעט מכל קצווי הקשת הישראלית:
 
אנשים שעקב ליקויי למידה לא הצליחו ללמוד בגיל צעיר: לפני מספר שנים הגיע אלינו איש עסקים מצליח, אשר נוסע ברחבי העולם ונושא בתיקו פנקס צ'קים שמן. הוא נפגש עם אנשים, חותם על צ'קים, אבל לא יודע לכתוב אותם... נקודת המפנה שהביאה אותו אלינו הייתה דווקא הלידה של נכדו, והרצון לקרוא לו סיפור ביום מן הימים.
 
אנשים שמגיעים בעקבות הפניה של ביטוח לאומי: מבוגרים שכחלק מהשיקום שלהם בעקבות מחלה או תאונה צריכים לבצע הסבה מקצועית, שדורשת מהם יכולות של קריאה וכתיבה. כך למשל, הגיע אלינו בחור שבעקבות תאונה לא יכל להמשיך לעסוק בעבודה פיזית ועבר לעבוד בתחנת דלק. שם הוא ניצב בפני בעיה בכל פעם שנדרש לכתוב סידור עבודה לשאר העובדים. 
 
מי שרוצה לטפל בשגיאות כתיב: ישנם לא מעט מבוגרים שיודעים קרוא וכתוב אך סובלים משגיאות כתיב רבות שמפריעות להם ביום-יום. שיעורי הוראה מתקנת יכולים לפתור בעיה זו ביעילות ובזמן קצר.
 
עולים חדשים: פעמים רבות, עולים שמגיעים ארצה מתקשים להשתלב בלימודי אולפן עקב ליקוי למידה כלשהו. אנו מסייעים להם בשיטות ייחודיות, שמאפשרות להם ללמוד אחר כך באולפן ברמה גבוהה יותר.
 
צעירים שעברית אינה שפת האם שלהם: לפני מספר שנים הגיעו אלינו צעיר וצעירה מלונדון, שהצטרפו לתוכנית "תגלית". השניים, שסבלו מדיסלקציה, הגיעו לארץ חודשיים לפני שאר הקבוצה כדי לקבל בסיס טוב ללמידת השפה העברית, כך שיוכלו לעמוד בקצב של שאר הצעירים.
 
חוסים בהוסטל למבוגרים: לאחרונה השקנו פיילוט חדש ומרגש ללימוד קריאה למבוגרים בהוסטל בפתח תקווה. מורות ממכון אותיות מגיעות אל ההוסטל לעבוד עם החוסים על בסיס קבוע.
 
שיטות הלימוד למבוגרים שונות מאלו המשמשות ללימוד ילדים. בפגישה הראשונית עם האדם, אנו עושים תיאום ציפיות על מנת להבין מה החלום שלו – למשל לדעת למלא טפסים, לקרוא את מדור הספורט בעיתון או לקרוא אימיילים ו-sms. תוכנית הלימוד מוכוונת לסייע לאדם בתפקוד היומיומי שלו.
 
מבוגרים שמתחילים ללמוד קריאה וכתיבה בגיל מאוחר מגיעים עם מוטיבציה גבוהה מאוד, אך גם עם חוסר ביטחון שנובע משנים של הסתרה ותחושת כישלון. חשוב לזכור ולהבין כי אף פעם לא מאוחר לבצע שינוי מהותי בחיים – אפשר ללמוד לקרוא בכל גיל, ולגלות עולם חדש של תוכן, משמעות ואפשרויות.