לימוד שפה שניה

 

 
במסגרת העבודה עם מגוון רחב של ילדים במכון אותיות, גיליתי כי ישנם ילדים שנתקלים בקושי לימודי לא צפוי - דווקא כאשר הם מתמודדים עם רכישה של שפה שניה. הקושי, שלא בא לידי ביטוי בשנות הלימודים הראשונות ביסודי, מרים את ראשו בשלב בו נחשף הילד לראשונה לשיעורי השפה האנגלית בבית הספר. באופן דומה, גם ילדים דוברי אנגלית מחו"ל, שלומדים עברית במסגרות שונות, מתקשים לעיתים עם השפה החדשה וזקוקים לעזרה.
 
על מנת לתת מענה לילדים ישראלים המתקשים עם השפה האנגלית, פיתחנו במכון אותיות תוכנית מיוחדת של חוגי יסודות האנגלית, המיועדת לילדים מגיל 4 ומעלה, ובה רוכשים את הבסיס לשפה בצורה חווייתית ומהנה. ניסיוננו מלמד כי דווקא בגילאים הצעירים יותר, יש לילדים יכולת גבוהה לקליטת שפות חדשות, ויש יתרונות רבים לכך שהם יגיעו לבית ספר לאחר שכבר רכשו בסיס בשפה האנגלית. הלימוד, אשר בגילאים אלו מתבצע בשילוב משחקים והפעלות, גם מעניק לידי ביטחון עצמי שנובע מהשליטה בשפה החדשה.
 
שיטת הלימוד עבור ילדים דוברי עברית – Letters Can Speak – היא שיטה פונטית המסייעת לרכישת אבני היסוד באמצעות לימוד הקוד הפונולוגי של השפה. השיטה מתאימה גם לילדים בכיתות היסוד הגבוהות ובחטיבת הביניים, ומאפשרת להם לשפר את יכולות הקריאה והכתיבה ולהגיע להישגים במסגרת הבית-ספרית.
 
השיטה, הנלמדת בקבוצות או באופן פרטני, מתאימה מאוד גם לילדים שהוריהם מתכננים לעבור להתגורר עמם במדינה דוברת אנגלית, לרכישת קריאה וכתיבה באנגלית עוד לפני המעבר.
 
כפי שציינתי בפתיח, גם ילדים דוברי אנגלית שלומדים עברית במסגרת בתי הספר בתפוצות, נתקלים בקשיים. לכן פיתחנו וכתבנו חוברת מיוחדת של שיטת אותיות מדברות בשפה האנגלית, המשלבת תמונות של מלים אוניברסליות באופן המקל על הלמידה.
 
לאחרונה שבתי מביקור בכמה בתי ספר בלונדון - בית ספר Indepndent, סאנדי סקול, הלל וולפסון ובית ספר רימון – ארבעתם החלו לעבוד בשיטה זו ומיישמים אותה בהצלחה רבה. ב-26 בדצמבר אקיים הדרכה מקוונת על לימוד השיטה ל-20 מורים לעברית מניו ג'רסי.
 
שיטת Otiyot Medabrot תופסת תאוצה, והיא מתאימה גם לילדי עולים שמגיעים ארצה ורוצים לשפר את הקריאה והכתיבה בעברית.
 
ובהקשר זה – אם למי מקרב חברינו ולקוחותינו יש חיבור לקהילות יהודיות בעולם והוא מעוניין לקשר בינן לבין מכון אותיות – נשמח מאוד לעזור ולשתף קהילות חדשות בשיטה הייחודית ללימוד העברית.
 
בברכת המשך שנת לימודים פורייה,
 
זהבה קלנר
מנהלת רשת מכון אותיות