מהי הכנה לכיתה א'

 

זהו לא סוד שהמעבר מחיי הגן החופשיים אל חיי בית הספר יכול להוות לא מעט קושי לנפשם הרכה של הילדים. לכן, בכדי להקל עליהם, נפתחה במכון אותיות סדנה שמנגישה להם את עולם הקריאה בצורה חוויתית, שבסופה הם מגיעים לכיתה א' מוכנים.
 
אצלנו במכון אותיות בסניף מעלה אדומים קיימות מספר קבוצות הכנה לכיתה א'. הקבוצות נפגשות אחת לשבוע. בכל מפגש משתתפים כחמישה ילדים שלומדים יחדיו אותיות וצלילים. אנחנו לומדים להכיר את צלילי השפה - את האותיות והתנועות, ואנחנו עושים זאת בצורה חווייתית, תוך שימוש בעזרים ומשחקים מגוונים. 
 
הילדים לומדים לזהות, לומר ולכתוב את הצליל, ומרכיבים כל שיעור עוד ועוד צירופים ומילים. את הידע הנצבר הם מתרגלים בעזרת פעילויות שונות, המשלבות אלמנטים שמיעתיים, חזותיים ומוטורים. אנחנו מכינים כרטיסיות, עושים תחרויות, כותבים, מציירים ואפילו קופצים, כל זאת על מנת לאפשר לכל ילד לתרגל ולשפר את הידע שרכש עד כה. 
 
הילדים גם מקבלים שיעורי בית, המאפשרים להם לתרגל ולהראות למשפחה את מה שנלמד וכמובן להתכונן לתפקידם הקרב כתלמידי כיתה א'. מספיק לראות את פניהם הקורנות של הילדים כאשר הם מצליחים לענות נכון על שאלות ומשימות שניתנות במהלך השיעור כדי להבין כמה חשובה להם חוויית ההצלחה וכמה זה יכול לקדם אותם לקראת הצלחה עתידית בבית הספר.
 
ונסיים בסיפור קצר על תלמיד אחד, שבתחילה התקשה מאוד לשבת ולעקוב אחר הדברים שנלמדו וכל הזמן אמר: "אני לא רוצה לעלות לכיתה א', אני רוצה להישאר בגן, שם משחקים כל הזמן". מכיוון שהבנתי שהקושי נעוץ בפיתוח יכולת ישיבה והקשבה, שהם חשובים מאוד ללמידה, המורה עבדה איתו עם הרבה משחקים ושילבה את לימוד האותיות דרך יצירות. כיום תלמיד זה  הוא התלמיד המצטיין של הקבוצה, והוא אף משתוקק כבר לעלות לכיתה א'. עבורו, הסדנה היתה ממש מתנה - כעת הוא יוכל לשבת בכיתה וללמוד בנחת.
 
שירה גרינמן, המנהלת המקצועית של סניף אותיות מעלה אדומים