האם ילדך קורא או מנחש?

 

הוריו של אחד התלמידים שלנו במכון אותיות, שהיו בטוחים שילדם בן ה-12 קורא מצוין, הופתעו מאוד כאשר סביב ההכנות לבר המצווה צצה בעיה לא צפויה – הילד התקשה מאוד לקרוא את ההפטרה שלו.
 
ומה התברר? ילדם הנבון צלח את כל כיתות היסודי מבלי שלמד באמת להבין את משמעותם של סימני הניקוד השונים. כתוצאה מכך, כאשר הוא נתקל במלים שלא היו מוכרות לו, הוא לא ידע כיצד להגות אותן.
 
פעמים רבות, גם ילדים שרכשו היטב את מיומנויות הקריאה בכתות היסוד, מפתחים עם הזמן טכניקה שגויה של "ניחוש" המלים, שמאפשרת להם לקרוא מהר יותר אך למעשה תקשה עליהם בעתיד להתמודד עם מלים לא מוכרות. 
 
המורים בכתות היסוד עלולים לפספס את הבעיה, וכך היא תלווה את התלמיד גם הלאה, בלימודי התנ"ך, כאשר יצטרך לקרוא שיר בספרות או כאשר ייגש לבגרות בלשון. לכן, חשוב מאוד לאתר את הקושי כבר בשלב מוקדם ולטפל בו.
 
 כיצד מגלים אם הילד קורא או מנחש? ערכו עם ילדכם תרגיל קצר: בקשו ממנו לקרוא טקסט מנוקד שלא מוכר לו – אפשר מהתנ"ך או מספר שירים, ובדקו את הדיוק שלו בניקוד.
 
אין להקל ראש בנושא הקריאה הנכונה בעזרת הניקוד – זהו כלי שילדכם זקוק לו להתמודדות עם הקריאה בהמשך החיים. בעזרת הוראה מתקנת בשיטה שפותחה ע"י זהבה קלנר במכון אותיות, ניתן להשלים את הפער מהר מאוד  - בכל הגילאים.