שלום כיתה א'

 

במעבר מהגן לכתה א' מצפים לילדכם שינויים רבים ומהותיים - מבנה גדול וסואן לעומת גן קטן וחמים, מספר רב מאוד של ילדים, דרישות, מבחנים, מורים המקצועיים, שיעורי הבית ועוד.
  
לכל אלו מצטרפות גם הציפיות מההורים והמורים, כאשר הציפיה המשמעותית ביותר מן הילד העולה לכתה א' היא שיצליח לרכוש קריאה וכתיבה. כמו בכל שלב בחיים – צבא, אוניברסיטה ואפילו נישואים – קיים הבדל גדול בין "קפיצה למים" ללא כל הכנה מוקדמת, לבין הגעה לאחר הכנה מתאימה. ילד שמגיע לכתה א' לאחר שיש לו בסיס בנושא הקריאה והכתיבה יגיע רגוע יותר ועם ביטחון עצמי שיסיע לו להשתלב ביתר קלות במסגרת החדשה.
 
מהי בדיוק הכנה לכתה א'? 
אנו במכון "אותיות" מציעים לילדי גן חובה חוג הכנה לכתה א' פעמיים בשבוע, שמטרתו לדאוג לכך שכל ילד יקבל את התנאים הנדרשים כדי להצליח ברכישת הקריאה והכתיבה בכתה א'. אם במהלך החוג מתגלים קשיים לא צפויים - כאלה ואחרים, אנו מטפלים בהם מבעוד מועד. במסגרת החוג רוכש הילד מודעות פונולוגית המסייעת לו לרכוש במהירות ובמדויק את הקריאה בכל שיטה ואצל כל מורה.
  
במה היא שונה מההכנה שהילד מקבל בגן?
ילדים רבים מגיעים לסדנה עם ידע חלקי של הא-ב', אך אף ילד לא לומד בגן את המיומנויות הגבוהות ביותר במודעות פונולוגית, המנבאות, על פי המחקרים, את ההצלחה בקריאה וכתיבה, כפי שאנו עושים בסדנה. מאחר ואת הסדנה מעבירים מורים מיומנים להוראה מתקנת, בכל שנה אנו מאתרים ילד או שניים בכל סניף שנמצא בסיכון לרכישת קריאה. ההפתעה תמיד קיימת כאשר מתגלה כי אותו ילד היה מצטיין בגן, בעל אוצר מילים גבוה ובעל מעמד חברתי מצוין. הסדנה היא המקום הבטוח בו המורה יכולה לאתר ילד כזה ולתת לו מענה עוד לפני העלייה לכתה א'.
  
האם הילד לא ישתעמם בביה"ס אם ילמד את יסודות הקריאה לפני כולם?
ממש לא – להיפך, הדבר יהיה לו ליתרון. כשבועיים לאחר פתיחת שנת הלימודים עוברים הילדים מיפוי כדי לתת להם מענה לימודי על פי רמות. בדרך כלל המורים ינסו לטשטש את העובדה כי הכתה חולקה לקבוצות על פי רמות וכך ימצאו הילדים את עצמם בקבוצת ה"כחולים", ה"אדומים", ה"ירוקים" וה"צהובים". למעשה, כל הילדים מודעים לכך שקבוצת ה"ירוקים" (לצורך העניין) היא הקבוצה המתקדמת ביותר בכתה, שהילדים בה מקבלים משימות ברמה גבוהה יותר וצוברים בטחון עצמי רב בכל הקשור ללמידה כבר בימים הראשונים של דרכם האקדמית. אתם כהורים תשמחו בוודאי לדעת כי ילדכם שובץ לקבוצה המתקדמת, וכדאי שתתנו לו את הכלים המתאימים לכך כבר היום.
  
ולסיום, הנה טיפ מצולם להכנה לכיתה א' מזהבה קלנר, מנהלת ומייסדת מכון אותיות