מהי הוראה מתקנת?

 
הוראה מתקנת נעשית על ידי התאמת תוכנית לימודים אישית לכל תלמיד, על פי קשייו. מדובר בתהליך רב שלבי הכולל הערכת התפקוד הלימודי של התלמיד ובניית תוכנית בהתאם לה. בעזרת ההוראה המתקנת ניתן ללמד תלמידים בעלי קשיי למידה לפתח דרכי התמודדות טובות יותר במטלות הלימודיות. 
 
ההוראה המתקנת יכולה להיעשות בכל תחומי הלימוד, תוך דגש על הקניית אסטרטגיות יעילות לעבודה. לדוגמה, חשוב שתלמיד יהיה מעורב בלמידה פעילה של החומר. כלומר, הוא לא רק יקרא את הטקסט אלא גם יחלק אותו לפסקאות, ימצא רעיונות מרכזיים, יחבר שאלות, יסכם ועוד. כאשר הלמידה היא פעילה הוא מבין וזוכר טוב יותר את הנלמד. 
 
תוכנית נכונה ויסודית של הוראה מתקנת במסגרת פרטנית או במסגרת של קבוצה קטנה, יכולה לשנות את הגישה של הילד ללימודים לחלוטין. שיפור יכולותיו עשוי לשפר גם את הבטחון העצמי שלו ולהעצים את תפקודו בכיתה ואף בתחומי חיים נוספים. 
 
למי מיועדת הוראה מתקנת?
 
לילדים בכל גיל המתקשים בתחומים לימודיים כגון: קריאה, כתיבה, הבנת הנקרא, חשבון, אנגלית. בנוסף, הקניית אסטרטגיות למידה מתאימות למתקשים במקצועות רבי מלל (היסטוריה, ספרות, גיאוגרפיה וכד'), בהתארגנות ללימודים, הכנת שיעורי בית ולימוד למבחנים. 
 
כדאי לדעת
 
  • מומלץ לאבחן בגיל מוקדם את הצורך בהוראה מתקנת ולהתחיל את הטיפול בהקדם, על מנת למנוע צבירת פערים וקשיים, וכן על מנת לעזור לילד להשתלב ולמצות את עצמו מבחינה לימודית מגיל צעיר. 
  • גם אנשים עם לקות קריאה, הפרעת קשב, קשיי שפה וכו' יכולים להגיע להישגים אקדמיים מרשימים. הם פשוט זקוקים לכלים אחרים כדי להצליח. ההוראה המתקנת קיימת כדי לספק להם את הכלים הדרושים.
 
אודות מכון אותיות - סניף חיפה 
 
המכון מטפל בילדים עם ליקויי למידה ומציע הוראה מתקנת בקריאה, כתיבה, אנגלית, חשבון וכן הקניית אסטרטגיות למידה לילדי בית ספר יסודי, חטיבה ותיכון. כמו כן, במכון נערכים אבחונים דידקטיים ופסיכודידקטיים, חוגים וסדנאות של הכנה לכיתה א'.
הסניף ממוקם במרכז זיו, כך שהוא נגיש מאוד. החדרים מרווחים ונעימים ומשרים אווירת למידה.