חגיגת שבוע הספר

 

שבוע הספר הוא הזדמנות מצוינת להמחיש לילדכם את נפלאות הקריאה. אין כיף יותר מלשוטט בין הדוכנים העמוסים וללכת הביתה עם שקיות הטומנות בחובן שעות סיפור חדשות ומרגשות. עם זאת, גם בחירת הספרים לילדים צריכה להיעשות בתבונה, כך שהתוכן יתאים לגיל הילד ויסייע לחוויית קריאה מהנה. 
 
הורים לילדים בכיתות א'-ב' טועים לחשוב כי ברגע שילדם למד לקרוא, הוא יכול לקרוא כל ספר שעל המדף – מסיפורים של לאה גולדברג ועד שירים של ביאליק. הורים אלו מדלגים על שלב חשוב בהתפתחות הקריאה, שלב שפרופ' שלמה הרמתי מכנה בשם "קדם מקראה". בשלב זה כדאי לחשוף את הילד דווקא לספרים קלים מאוד לקריאה, בעלי מלים שחוזרות על עצמן, משפטים קצרים או משפט אחד בכל עמוד. מדובר למשל בספרים שהם נהנו לשמוע בגיל הגן, וכעת הם יכולים לקרוא אותם בעצמם, כגון תירס חם, מיץ פטל, לבד על המרבד, האריה שאהב תות וכו'. 
 
למה זה חשוב? קריאת ספרים בעלי טקסטים פשוטים מסייעת ליצירת שטף בקריאה ומפתחת אהבה לקריאה, מכיוון שהילד מבין בקלות מה הוא קורא, לא נאלץ "לשבור שיניים" ולא מתעייף מהקריאה. תהליך הקריאה עלול להיות מתיש עבור הילד, וזה השלב בו מתחיל מאבק בינו לבין ההורה ומשא ומתן בסגנון "אתה תקרא משפט אחד ואני את המשפט השני". שלב הקדם מקראה תורם ליצירת חוויית קריאה חיובית וזורמת עבור הילד, ורק לאחריו מומלץ לעבור לספרים בעלי מלל ארוך ומורכב יותר.
 
בשל ההבנה של חשיבות חווית הקריאה הראשונית עבור הילד, כתבתי גם אני שני ספרים מומלצים ביותר לשלב זה: "יומולדת לרועי" ו"חוויות בגן החיות". שני הספרים מותאמים במיוחד לשלב בו הילד רכש את מיומנות הקריאה אך נמצא עדין בשלב הפענוח. גם ילדים גדולים יותר שפספסו את שלב הקדם מקראה ניתן לחזק - על ידי כך שתציעו להם לקרוא ספרים אלו לאחיהם הצעירים, מה שיסייע להם לפתח שטף בקריאה.
 
גם גדולים קוראים ספרים
 
ומה לגבי ילדים גדולים יותר, בגילאי חטיבת ביניים וחטיבה עליונה? גם להם אף פעם לא מאוחר להתחבר לחוויית הקריאה, גם אם הם לכאורה נראה שהם לא בעניין. כששאלתי את בני לפני כמה שנים, כשהיה בגיל חט"ב, למה הוא לא קורא ספרים, הוא הישיר אלי מבט וענה – "אמא, נגמר עידן הספר".  בזמנו נחרדתי מהאמירה הנחרצת, אך כיום הילד קורא ספר אחר ספר בהנאה רבה. 
 
כשילד מצהיר שהוא לא אוהב לקרוא – חשוב להבין מאיפה זה מגיע. לפעמים הוא רק זקוק לעידוד בכיוון הנכון – יש כיום מבחר עצום של ספרים, בז'אנרים מגוונים: ספרי מתח, פנטזיה, ספרי בדיחות ואפילו קומיקס, וכל אחד יכול למצוא את הז'אנר אליו הוא מתחבר.
 
שבוע הספר צריך להיות חגיגה משפחתית. קחו את הילדים, תנו להם לשוטט בין הדוכנים ולבחור בעצמם את הספרים שברצונם לרכוש. סיימו את היום בבילוי מהנה בבית קפה. תנו גם אתם דוגמה אישית – בחרו לעצמכם ספרים ותנו לילד לראות שאתם קוראים אותם. אצלנו בבית, שבוע הספר הוא מסורת של ממש. וראה זה פלא – אותו הילד שלפני כמה שנים בישר לי על מותו של הספר הוא היום הראשון ששואל: "אמא, הגיע שבוע הספר – מתי הולכים?"
 
שלכם,
זהבה קלנר